Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/cresapolska/ftp/wp/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2758

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/cresapolska/ftp/wp/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2762

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/cresapolska/ftp/wp/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3706
SMART M2 http://smartm2.pl PRZESTRZEŃ, KTÓRA PRACUJE LEPIEJ Mon, 25 Mar 2019 09:22:35 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.10 http://smartm2.pl/wp-content/uploads/2018/03/logosmartblack-100x100.png SMART M2 http://smartm2.pl 32 32 Gdzie chcemy być za parę lat jako firma? http://smartm2.pl/blog/2019/03/25/gdzie-chcemy-byc-za-pare-lat-jako-firma/ Mon, 25 Mar 2019 09:19:43 +0000 http://smartm2.pl/?p=6072 Projektowanie biura nie zawsze musi iść zgodnie z najnowszymi trendami. Co więcej, praca stratega wcale nie polega na tym, aby podążać za nimi. Jednak pewnych zmian nie da się uniknąć: zmienia się rynek, mentalność pracowników, ich potrzeby i spojrzenie na pracę. Przestaje być ona traktowana jedynie jako spełnienie obowiązku, a staje się sposobem na samorealizację […]

The post Gdzie chcemy być za parę lat jako firma? appeared first on SMART M2.

]]>
Projektowanie biura nie zawsze musi iść zgodnie z najnowszymi trendami. Co więcej, praca stratega wcale nie polega na tym, aby podążać za nimi. Jednak pewnych zmian nie da się uniknąć: zmienia się rynek, mentalność pracowników, ich potrzeby i spojrzenie na pracę. Przestaje być ona traktowana jedynie jako spełnienie obowiązku, a staje się sposobem na samorealizację – i to jest bardzo dobra wiadomość. Zdarza się jednak, że firmy nie do końca są przygotowane na te zmiany, co sprawia, że biuro traktowane jest wyłącznie jako miejsce wykonywania zleconych zadań. Na drugi plan schodzi ulepszanie miejsca pracy dla obecnych pracowników i poszukiwanych nowych talentów. Nie zawsze to, czego oczekują podwładni, jest brane pod uwagę, a to właśnie oni są jednym z najważniejszych elementów sukcesu organizacji. Dlatego warto ich wysłuchać – być może chcą czegoś więcej niż tylko biurek i paru sal konferencyjnych.

Oczywiście nie każda firma ma mieć hamaki, piłkarzyki czy konsole do gier. Jednak przed przystąpieniem do projektu warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, jak tak naprawdę dziś wygląda praca. Być może okaże się, że to, co jest dostępne w biurze, już nie wystarcza, być może wyzwania, jakie podejmowane są na co dzień przez organizację zmieniły się w ciągu ostatnich lat. Przed podjęciem decyzji dotyczącej projektu warto pomyśleć, jak elastyczne ma być miejsce pracy w perspektywie wielu lat najmu i odpowiedzieć na pytanie: gdzie chcemy być za parę lat jako firma?

Przecież ważnych decyzji, takich jak np. przejęcie innego przedsiębiorstwa, nie podejmuje się bez wcześniejszej analizy. Zgadzam się, że to nie to samo, co wybór i aranżacja biura. Jednak właśnie to biuro powinno być dla organizacji tym, czym salon sprzedażowy w centrum handlowym dla sieci handlowej. To wizytówka, która będzie wpływała na sukces, a ludzie tam pracujący – na dochody organizacji. Przestrzeń źle przemyślana, niedopracowana, nieodpowiednio zaaranżowana i wyposażona będzie działała na niekorzyść firmy. I odwrotnie – biuro spełniające potrzeby pracowników usprawni działanie organizacji.

Autor:
Wojciech Krupa
Partner zarządzający | SMART M2

Warszawa, 25 marca 2019

The post Gdzie chcemy być za parę lat jako firma? appeared first on SMART M2.

]]>
Najpierw zrobimy, później przemyślimy…? http://smartm2.pl/blog/2019/02/19/najpierw-zrobimy-pozniej-przemyslimy/ Tue, 19 Feb 2019 08:54:17 +0000 http://smartm2.pl/?p=6058 Finalny projekt biura powinien być wynikiem kolejno następujących po sobie etapów. To często długi, logiczny proces, którego efekty widać dopiero w jednej z ostatnich kilkumiesięcznych faz. Działanie wg zasady „najpierw zróbmy, a potem się pomyśli” czyli oczekiwanie, że już na początku współpracy przygotujemy gotowy projekt czy wizualizację, jest niestety częstym zjawiskiem. Finalny projekt biura wymaga […]

The post Najpierw zrobimy, później przemyślimy…? appeared first on SMART M2.

]]>
Finalny projekt biura powinien być wynikiem kolejno następujących po sobie etapów. To często długi, logiczny proces, którego efekty widać dopiero w jednej z ostatnich kilkumiesięcznych faz. Działanie wg zasady „najpierw zróbmy, a potem się pomyśli” czyli oczekiwanie, że już na początku współpracy przygotujemy gotowy projekt czy wizualizację, jest niestety częstym zjawiskiem.
Finalny projekt biura wymaga najpierw analizy środowiska pracy, zebrania wytycznych, porozumienia ze wszystkimi działami, HR i IT oraz wzięcia pod uwagę potrzeb wszystkich zainteresowanych, nie tworząc przy tym listy życzeń. Każda, nawet najdrobniejsza zmiana w projekcie, niesie za sobą kolejną. Często na tyle dużą, że trzeba przerysować cały projekt. Dlatego praca architekta, który najpierw musi wykonać projekt, a później nanosi zmiany, nie ma większego sensu i nie przynosi zamierzonych efektów, a jedynie wydłuża czas realizacji. Ten argument dla wielu zleceniodawców nie jest jednak wystarczający. Często objaśnienie kolejności całego procesu i propozycji jego realizacji nie zmieniają zdania klienta, który nadal wymaga projektu w początkowej fazie współpracy. Wiąże się to z syzyfową pracą architekta, która w konsekwencji sprowadza się do działań: tutaj popraw, tam zmień, coś odejmij i coś dodaj. I cały projekt wywraca się do góry nogami.
Ja osobiście popieram celowe i sensowne zmiany, nanoszenie poprawek i ulepszeń, jestem zwolennikiem pracy w metodologii Design Thinking®, gdzie bardzo istotny jest feedback i ciągłe doskonalenie prowadzące do ostatecznego projektu. Zgadzam się z tym, że finalny projekt biura wcale nie musi być idealny. W końcu biuro będzie się zmieniało od pierwszego dnia, gdy zaczną pracować jego użytkownicy. Tutaj trzeba podkreślić kilka rzeczy: należy wiedzieć, dlaczego wygląda ono tak, a nie inaczej i skąd wynikają naniesione zmiany. Najczęściej stoi za tym dogłębna analiza, bardzo dokładne wytyczne opracowane przez strategów środowiska pracy oraz wiedza i doświadczenie architekta.
Znacznie łatwiej jest zrozumieć efekt prac, gdy śledzi się każdy krok prowadzący do jego finału. Dlatego zamiast wymagania projektu biura już na samym początku i nanoszenia kolejnych poprawek, zastanówmy się nad fundamentem. Prześledźmy proces etap po etapie, a łatwiej będzie zrozumieć wygląd biura i celowość takiego, a nie innego rozmieszczenia działów czy elementów wspierających pracowników. Nie oszukujmy się, że projekt biura, wraz z analizą i innymi elementami całego procesu, zrobimy w miesiąc. Najpierw pomyślmy, później zróbmy.

Autor:
Wojciech Krupa
Partner zarządzający | SMART M2

Warszawa, 19 lutego 2019

The post Najpierw zrobimy, później przemyślimy…? appeared first on SMART M2.

]]>
Sam wiem lepiej: „Skoro zaprojektowałem i wyposażyłem dom, to zaprojektuję i biuro!” http://smartm2.pl/blog/2019/02/08/sam-wiem-lepiej-skoro-zaprojektowalem-i-wyposazylem-dom-to-zaprojektuje-i-biuro/ Fri, 08 Feb 2019 10:08:45 +0000 http://smartm2.pl/?p=6051 Kuchnia na rogu, bo tak mam w domu. A pokoje do pracy w skupieniu? Jakie pokoje? W skupieniu? Duża sala wystarczy. Niech się w ogóle cieszą, że mają gdzie pracować. I zaczyna się żonglowanie. Ten dział przestawimy tutaj, a ten tam. A może to nie najlepszy pomysł? Chyba jednak warto wrócić do poprzedniego ustawienia. A […]

The post Sam wiem lepiej: „Skoro zaprojektowałem i wyposażyłem dom, to zaprojektuję i biuro!” appeared first on SMART M2.

]]>
Kuchnia na rogu, bo tak mam w domu. A pokoje do pracy w skupieniu? Jakie pokoje? W skupieniu? Duża sala wystarczy. Niech się w ogóle cieszą, że mają gdzie pracować. I zaczyna się żonglowanie. Ten dział przestawimy tutaj, a ten tam. A może to nie najlepszy pomysł? Chyba jednak warto wrócić do poprzedniego ustawienia. A architekt wciąż nanosi kolejne zmiany, które ostatecznie sprawiają, że wracamy do pierwotnego układu. Przekonanie osoby decyzyjnej w firmie lub odpowiedzialnej za projekt nowego biura do tego, aby skorzystać z pomocy zewnętrznego doradcy, to jednak często walka z wiatrakami. Zdarza się, że możemy nawet usłyszeć: „skoro zaprojektowałem swój dom, to dlaczego nie mógłbym zaprojektować biura”?
Co wtedy robić? Zawsze zachęcam, aby prowadzący projekt lub sam prezes zaangażowali się w analizę, a później w projektowanie samego biura, uwzględniając zwłaszcza cele strategiczne firmy. Na początku każdego projektu strategia ma kluczowe znaczenie. Zarządzający ustalają cele, a wykonawcy je realizują. Tutaj ich wkład jest najważniejszy.
Jestem również przekonany, że zarządzający organizacją lub osoba kierująca projektem ma bardzo duże doświadczenie i zna swoją firmę na wylot. Co więcej, zachęcam, aby słuchać takich osób, bo mogą wnieść ogromny wkład w projektowanie biura. Jednak tutaj nasuwa się kolejna kwestia – to, że budowali swoją organizację lub są z nią związani od wielu lat, nie oznacza, że mają najgłębszą wiedzę na temat każdego procesu, działań pracowników czy interakcji między nimi. Dlatego właśnie powinni zatrudniać zewnętrznych konsultantów, przede wszystkim po to, aby czerpać z ich wiedzy i rozeznania rynku.
Mikro-management w takiej sytuacji jak projektowanie biura może zakończyć się niepowodzeniem i przygotowaniem nieefektywnego projektu. Biuro to nie dom, a 5000 m kw. to nie 150 m kw.

Autor:
Wojciech Krupa
Partner zarządzający | SMART M2

Warszawa, 8 lutego 2019

 

The post Sam wiem lepiej: „Skoro zaprojektowałem i wyposażyłem dom, to zaprojektuję i biuro!” appeared first on SMART M2.

]]>
Jak zaaranżować przestrzeń pod kątem młodszych pracowników? http://smartm2.pl/blog/2018/07/18/jak-zaaranzowac-przestrzen-pod-katem-mlodszych-pracownikow/ Wed, 18 Jul 2018 16:25:50 +0000 http://smartm2.pl/?p=6043 Na rynek pracy wchodzi już tak zwane „pokolenie Z”, a więc osoby urodzone po 1996 roku. Jednocześnie osoby z „pokolenia Y”, czyli urodzone w latach 80-tych i 90-tych zaczynają osiągać stanowiska kierownicze i wcielać w życie własne idee zarządzania przedsiębiorstwami. Bez wątpienia wpływa to na rynek pracy, a w jeszcze większym stopniu na rynek powierzchni […]

The post Jak zaaranżować przestrzeń pod kątem młodszych pracowników? appeared first on SMART M2.

]]>
Na rynek pracy wchodzi już tak zwane „pokolenie Z”, a więc osoby urodzone po 1996 roku. Jednocześnie osoby z „pokolenia Y”, czyli urodzone w latach 80-tych i 90-tych zaczynają osiągać stanowiska kierownicze i wcielać w życie własne idee zarządzania przedsiębiorstwami. Bez wątpienia wpływa to na rynek pracy, a w jeszcze większym stopniu na rynek powierzchni biurowych – mówi Wojciech Krupa, Partner Zarządzający Smart M².

Czego wymagają młodzi specjaliści?
Tak naprawdę wymagania odnośnie miejsca pracy w dalszym ciągu są w stanie postawić jedynie ci pracownicy, którzy mają dla firmy dużą wartość. A to wśród dwudziesto- i trzydziestolatków jest najwięcej aktywnych programistów, specjalistów ds. bezpieczeństwa informacyjnego, sprzedawców i kreatywnych marketingowców.

Ich motywacją do pracy jest oczywiście wynagrodzenie, nie zawsze jednak chodzi tylko o kwotę wpływającą co miesiąc na konto. Znacznie większą rolę niż kiedyś, pełnią dziś pozapłacowe benefity: karty multisport, prywatne ubezpieczenie, udział w prestiżowych wydarzeniach, wyjazdy zagraniczne.

Drugą cechą dobrej firmy, na którą bardzo zwracają uwagę pracownicy pokoleń Y i Z, jest komfort samej pracy. Ponure gabinety i ciasne, zatłoczone, open space’y nie spełniają już swojej roli. Można powiedzieć, że nigdy nie spełniały jej dobrze, teraz zauważono to i zaczęto brać pod uwagę.

Młodzi pracownicy cenią sobie wnętrza w stylu oddziałów Google – atrakcyjne wizualnie, nieszablonowe, wyposażone w fun roomy, hamaki, a najlepiej także basen. Zdają sobie sprawę, że będą spędzać w pracy ok. 1/3 życia i chcą czuć się w niej jak najlepiej. Jednocześnie starają się wszelkimi możliwymi sposobami odrzucić sztywne reguły, jakie panowały w biurach za ich poprzedników.

Niektóre wnętrza zaczynają przypominać place zabaw i centra rozrywki. Tylko wielokrotnie ciekawsze i lepiej wyposażone.

Faktyczne potrzeby młodych pracowników
Pracownicy mający 20-35 lat potrzebują dokładnie tego samego, co starsi, z tym, że ci drudzy rozpoczynali pracę w czasach, gdy naprawdę nie mieli możliwości wyboru i musieli akceptować warunki, jakie zastali. Potem przyzwyczaili się. Dla młodszych, pewnych swych kompetencji ludzi, jest to nie do pomyślenia.

Potrzebują więc przede wszystkim miejsca. Nowoczesny open space jest znacznie bardziej przestronny niż te sprzed 10-15 lat. Powinien być tak zaprojektowany, by z jednej strony nie tworzyć barier pomiędzy pracownikami, a z drugiej zaś zapewniać nieco prywatności osobom w nim pracującym. Bardzo popularne stały się częściowo osłonięte nisze i stoliki, przy których można odbyć ważną rozmowę telefoniczną, nie przeszkadzając współpracownikom, ani nie będąc przez nich obserwowanym.

Bardzo istotne jest także wyposażenie biura. I nie chodzi bynajmniej o ekspres do kawy, który też zdecydowanie powinien w biurze się znaleźć. Młodzi pracownicy chcą korzystać w pracy z zaawansowanej technologii i sprzętu komputerowego. Komunikacja bezprzewodowa, zaawansowany sprzęt wideokonferencyjny, wydajne laptopy służbowe, wysokiej klasy klimatyzacja, monitory o wysokiej rozdzielczości – bez tego trudno przyciągnąć do siebie wykwalifikowanych pracowników.

Współpraca z młodszymi pracownikami podczas aranżacji biura
W przypadku, gdy przestrzeń biurowa pozwala na uwzględnienie własnych pomysłów aranżacyjnych, warto zapytać pracowników, czego od niej oczekują. Dotyczy to nie tylko pokolenia Y czy Z, ale wszystkich, którzy w danym biurze będą pracować.

Oczywiście pracownicy działu szkoleń czy sprzedaży przeważnie nie mają kompetencji w zakresie aranżacji nowoczesnej przestrzeni biurowej, ale za to wiedzą, co im samym ułatwiłoby pracę. Mogą więc poddać pomysły, które w efekcie zoptymalizują przestrzeń przy niewysokim koszcie.

Ponadto uwzględnienie przynajmniej części pomysłów pracowników bardzo pozytywnie wpływa na zespół i redukuje obecną w niektórych działach niechęć do zmian.

Jak zaaranżować biura o specjalnym przeznaczeniu – contact center, BPO/SSC
W poprzednich latach open space’y pełne stanowisk telefonicznych zyskały złą sławę jako miejsca ciasne i pozbawione prywatności.

Sektor BPO/SSC zatrudnia w skali kraju ok. 280 000 osób, ich zarobki szybko rosną, a przeznaczane dla nich biura prezentują coraz wyższy standard.

Chcąc zmniejszyć rotację pracowników i stworzyć solidne zespoły sprzedaży i obsługi klienta, pracodawcy zainwestowali w pierwszej kolejności w bardziej przestronne open space’y, ale też zadbali o przestrzeń na rekreację i znacznie nowocześniejsze wyposażenie.

Przy aranżacji nowych biur uwzględnia się więc: większą przestrzeń dla pracowników, lepsze wyciszenie, wygodne salki konferencyjne, łączność bezprzewodową i stale rozbudowywane zaplecze rekreacyjne.

Z czego warto zrezygnować aranżując przestrzeń dla młodych pracowników?
Niechętnie widziane są architektoniczne bariery oddzielające kierowników od ich zespołów. Ten trend trwa już kilka lat i prawdopodobnie zbyt szybko się nie zmieni. Natomiast ostrożnie należy podchodzić do mody, która może szybko przeminąć: niszowego stylu artystycznego; krzykliwych kolorów; rozwiązań ładnych, ale niezbyt praktycznych; elementów forsowanych tylko przez jednego pracownika lub utrudniających poruszanie się po biurze.

Typowe umowy najmu powierzchni biurowej zakładają przynajmniej 5-letnią współpracę z wynajmującym, więc nie warto zmieniać wystroju biura co kilkanaście miesięcy z powodu mody. Dlatego należy właściwie przygotować Strategię Środowiska Pracy.

Optymalne biuro dla młodych ludzi musi jednocześnie być optymalnym biurem dla firmy i jej celów. Zadania te często są zbieżne, nie należy więc pozwolić, by na drodze ich realizacji stanął brak czasu lub chęci, by przyjrzeć się bliżej sprawie aranżacji biura.

Warszawa, 18 lipca 2018

The post Jak zaaranżować przestrzeń pod kątem młodszych pracowników? appeared first on SMART M2.

]]>
Koniec najmu, redukcja kosztów, wzrost zatrudnienia – czy to jedyne motywacje do relokacji? Jak wyznaczyć cele strategiczne zmiany biura? http://smartm2.pl/blog/2018/06/18/koniec-najmu-redukcja-kosztow-wzrost-zatrudnienia-czy-to-jedyne-motywacje-do-relokacji-jak-wyznaczyc-cele-strategiczne-zmiany-biura/ Mon, 18 Jun 2018 12:38:16 +0000 http://smartm2.pl/?p=6036 Decyzja o przeprowadzce biura powinna być dobrze przemyślana. Taka zmiana to nie tylko projekt operacyjny, ale wieloetapowa rozłożona w czasie transformacja. Warto więc więcej czasu przeznaczyć na jej planowanie, tak żeby potem mniej czasu poświęcić na sprawną realizację. Inaczej ryzykujemy, że całe przedsięwzięcie będzie chaotyczne, bez strategicznej myśli, która może przynieść efekty – nawet na […]

The post Koniec najmu, redukcja kosztów, wzrost zatrudnienia – czy to jedyne motywacje do relokacji? Jak wyznaczyć cele strategiczne zmiany biura? appeared first on SMART M2.

]]>
Decyzja o przeprowadzce biura powinna być dobrze przemyślana. Taka zmiana to nie tylko projekt operacyjny, ale wieloetapowa rozłożona w czasie transformacja. Warto więc więcej czasu przeznaczyć na jej planowanie, tak żeby potem mniej czasu poświęcić na sprawną realizację. Inaczej ryzykujemy, że całe przedsięwzięcie będzie chaotyczne, bez strategicznej myśli, która może przynieść efekty – nawet na poziomie wzrostu konkurencyjności firmy.
Decyzje o zmianie biura zapadają z różnych powodów. Może to być koniec umowy najmu, poszukiwanie bardziej reprezentacyjnego miejsca czy konieczność redukcji kosztów lub fuzja i wzrost zatrudnienia. W modelowym podejściu – bez względu na przyczyny relokacji – działania powinniśmy rozpocząć przynajmniej rok wcześniej, choć cały proces – od decyzji do ostatecznej przeprowadzki może trwać nawet do dwóch lat. Należy dobrze wykorzystać ten czas, bo szansa jest wyjątkowa i niepowtarzalna, gdyż w efekcie może przynieść zwiększenie konkurencyjności firmy poprzez przestrzeń biurową.
Jeden z moich klientów opowiadał ostatnio, że przygotowuje się do wprowadzenia cross-sellingu wewnątrz swojej organizacji; dziś bowiem każdy z zespołów firmy sprzedaje inny produkt. By wesprzeć tę zmianę zamierzają stworzyć przestrzeń, która będzie pomocna w tego typu sprzedaży. Choć nie do końca jeszcze mają pomysł, jak to zrobić, to już jest to strategiczne myślenie. Zdają sobie bowiem sprawę, że również przestrzeń miejsca pracy może wspierać. W takiej sytuacji pomocne może być na przykład ustalenie: gdzie pracownicy najczęściej spotykają się w firmie oraz w jaki sposób następuje wymiana informacji między nimi.
Warto potraktować rozpoczęcie procesu wyboru biura jak zakup nowego domu czy mieszkania. Wtedy oprócz decyzji w sprawie metrażu czy lokalizacji, wybieramy architekta, który pomoże nam dobrać kolorystykę, meble, rodzaje wykończeń; zaprojektuje dla nas łazienki oraz kuchnię. Często również pomoże przy wyborze mebli do poszczególnych pomieszczeń. Podobnie jest przy przeprowadzce do nowego biura, gdzie korzystne będzie zaproszenie do współpracy workplace managera, który bardziej niż o ulubione kolory zapyta o aktywności wewnątrz firmy: gdzie pracownicy spędzają czas, jak się zachowują, jak pracują, jakie mają problemy, jak wygląda komunikacja, co chcielibyśmy przenieść do nowego biura. Chodzi o to, żeby jak najlepiej dopasować tę nową przestrzeń do naszej organizacji, ale też by zastanowić się nad znalezieniem odpowiedzi na kilka kluczowych pytań, które mogą być początkiem podejścia do projektu nowego biura – jako do zasobu strategicznego organizacji. Jak możemy zwiększyć współpracę i komunikację? Jak poprawić procesy w firmie? Jaka jest misja, wizja i cel naszej organizacji na najbliższe lata? Jak pracownicy i klienci powinni postrzegać nasz brand? Jak zwiększyć konkurencyjność firmy poprzez przestrzeń biurową? Refleksja i odpowiedzi na te i podobne im pytania mogą dać początek innego spojrzenia na biuro.
Rozpoczynając proces przeprowadzki, warto również pamiętać o pracownikach i zaprosić ich do zaangażowania się w cały proces. Ich udział może odbywać się w różnej formie. Mogą to być spotkania i dyskusje, warsztaty, ankiety czy nawet grupy dyskusyjne. To pracownicy najlepiej znają swoją codzienność i swoje najlepsze praktyki i to oni mogą pomóc przenieść je do nowego miejsca. Bez takiego zaangażowania pracowników osoba odpowiedzialna za projekt jest narażona na pretensje od wszystkich niezadowolonych z przeprowadzki i nowego miejsca. Dlatego zapraszamy pracowników IT, HR, PR i marketingu oraz sprzedaży, bo każdy z tych działów posiada cenną wiedzę, która pomoże przy urządzaniu nowej przestrzeni. Dział IT będzie kluczowy, szczególnie w przypadku wprowadzania rozwiązań mobilnych czy coraz mocniejszego trendu BYOD czyli bring your own device. Wybrany model determinuje bowiem m.in. ilość infrastruktury IT. Z kolei zaangażowanie, na tak wczesnym etapie, pracowników działów HR i PR będzie bardzo pomocne przy komunikacji skierowanej do pracowników, o projekcie nowego biura czy też dla wprowadzenia ich do nowej przestrzeni. Z kolei pomoc działów marketingu i sprzedaży może być bardzo ważna przy ustalaniu, co i jak firma powinna komunikować pracownikom i klientom, jak również przy ustalaniu sposobu komunikowania o nowym miejscu, tak by przyciągnąć do firmy nowe talenty.
Różne badania pokazują, że pracownicy skłonni są zamienić nawet inne korzyści proponowane przez pracodawcę tylko po to, by mieć lepszą przestrzeń biurową do pracy. Oznacza to, że atrakcyjność przestrzeni biurowej ma ogromne znaczenie dla obecnych pracowników, jak również dla potencjalnych kandydatów. Biuro może być zatem elementem walki o pracownika, szczególnie dziś, gdy coraz więcej uwagi zwraca się na pozapłacowe benefity. Warto o tym pamiętać rozpoczynając proces zmiany biura i wyznaczając cele strategiczne takiej relokacji. Nie należy jednak szukać biura zgodnie z trendami, gdyż nie zawsze sprawdzą się one w naszej organizacji. Nie każde biuro musi mieć huśtawkę i hamak. Lepiej szukać zgodnie z duchem naszej firmy. Każda firma ma bowiem swoją kulturę pracy, swoją specyfikę pracy i swoje sposoby komunikacji.
Warszawa, 18 czerwca 2018 r.

The post Koniec najmu, redukcja kosztów, wzrost zatrudnienia – czy to jedyne motywacje do relokacji? Jak wyznaczyć cele strategiczne zmiany biura? appeared first on SMART M2.

]]>
Przeprowadzka do nowego biura nie musi być stresująca http://smartm2.pl/blog/2018/04/26/przeprowadzka-do-nowego-biura-nie-musi-byc-stresujaca/ Thu, 26 Apr 2018 06:20:44 +0000 http://smartm2.pl/?p=6019 Eksperci ds. Strategii Środowiska Pracy przygotowują pracowników na zmianę lub rearanżację biura oraz uczą ich, jak je efektywnie użytkować w codziennej pracy. W ten sposób wspierają pracodawcę, zespół projektowy oraz twórcę koncepcji, czyli architekta – mówi Wojciech Krupa, Partner Zarządzający w firmie Smart M2. Zmiana czy rearanżacja biura może spowodować spore zamieszanie albo nawet kryzys […]

The post Przeprowadzka do nowego biura nie musi być stresująca appeared first on SMART M2.

]]>
Eksperci ds. Strategii Środowiska Pracy przygotowują pracowników na zmianę lub rearanżację biura oraz uczą ich, jak je efektywnie użytkować w codziennej pracy. W ten sposób wspierają pracodawcę, zespół projektowy oraz twórcę koncepcji, czyli architekta – mówi Wojciech Krupa, Partner Zarządzający w firmie Smart M2.

Zmiana czy rearanżacja biura może spowodować spore zamieszanie albo nawet kryzys w organizacji, dlatego należy się do tego dobrze przygotować.

Zarządzanie zmianą czyli zespół do zadań specjalnych

I tutaj zaczyna się rola ekspertów ds. Strategii Środowiska Pracy – wspierają pracowników, a co najważniejsze, przygotowują dla architekta wytyczne do projektu biura. Na każdym etapie prac informują pracowników i wyjaśniają, jak będzie wyglądało nowe biuro oraz jak będą korzystać z niego w codziennej pracy. Na stałe zajmuje się tym 2-3-osobowy zespół, który w razie potrzeby wspierają szkoleniowcy i specjalista od sytuacji kryzysowych.
W idealnych warunkach proces zarządzania zmianą zaczyna się już chwilę po podjęciu decyzji o przeprowadzce albo rearanżacji dotychczasowego biura. Często jest to rok przed wyborem architekta, a czasami 2-3 lata przed samą przeprowadzką. To bardzo ważny moment, ponieważ tam, gdzie brakuje profesjonalnego zarządzania informacją, powstają plotki i domysły. Eksperci ds. Strategii Środowiska Pracy wyjaśniają wszystkie zawiłe kwestie, a na warsztatach przeprowadzają symulację pracy w nowym miejscu lub organizują wycieczkę po nowym miejscu pracy.

Dyskretne wsparcie architekta

Zarządzanie zmianą to długotrwały proces, który powinien być prowadzony równolegle z projektowaniem nowych wnętrz. To proces, który wspiera architekta, przygotowując pracowników na zmiany i ucząc ich, jak najefektywniej wykorzystać koncepcję projektanta w codziennej pracy.

Architekt projektuje biuro według wizji uzgodnionej z inwestorem. Powiedzmy, że w nowej przestrzeni pojawiają się strefy relaksu, budki telefoniczne, różnego rodzaju salki konferencyjne, miejsca do nieformalnych spotkań. Tymczasem firma przeprowadza się ze starszego biura, w którym pracownik przypisany był do jednego biurka i miał do dyspozycji jedną czy dwie salki konferencyjne. Pracownicy kompletnie nie potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji. Wszystko jest tam inne, panują zupełnie nowe zasady. Dlatego biorąc udział w zmianie biura, specjaliści z takich firm, jak Smart M2 starają się ich na to wszystko przygotować –  z wyczuciem i zrozumieniem potrzeb i problemów.

Warszawa, 26 kwietnia 2018

The post Przeprowadzka do nowego biura nie musi być stresująca appeared first on SMART M2.

]]>
Kultura innowacji – Jaki jest klucz do stania się innowacyjną firmą? http://smartm2.pl/blog/2018/04/18/kultura-innowacji-jaki-jest-klucz-do-stania-sie-innowacyjna-firma/ Wed, 18 Apr 2018 10:33:16 +0000 http://smartm2.pl/?p=6015 Google, Microsoft, Facebook, Apple, Samsung. Jedne z największych organizacji na świecie. Postrzegane są jako te, które zatrudniają najlepszych pracowników, oferują najbardziej ciekawe miejsca pracy, oraz jako te, które tworzą przyjazne i użyteczne, a zarazem niepowtarzalne usługi i produkty. Jaki jest klucz do stania się innowacyjną firmą? – wyjaśnia Wojciech Krupa, Partner Zarządzający firmy SMART M2. […]

The post Kultura innowacji – Jaki jest klucz do stania się innowacyjną firmą? appeared first on SMART M2.

]]>
Google, Microsoft, Facebook, Apple, Samsung. Jedne z największych organizacji na świecie. Postrzegane są jako te, które zatrudniają najlepszych pracowników, oferują najbardziej ciekawe miejsca pracy, oraz jako te, które tworzą przyjazne i użyteczne, a zarazem niepowtarzalne usługi i produkty. Jaki jest klucz do stania się innowacyjną firmą? – wyjaśnia Wojciech Krupa, Partner Zarządzający firmy SMART M2.

Kiedy zastanawiamy się, jakie przedsiębiorstwa są najbardziej innowacyjne to zazwyczaj przychodzi nam na myśl branża technologiczna i IT. Rzeczywiście cechuje je innowacyjne podejście do tworzenia swoich produktów i usług.

Obecnie innowacyjność jest jednak wymagana niemal w każdym zawodzie. Niezależnie od tego, czy jest to praca związana z branżą artystyczną czy z zakresu nauk ścisłych – kreatywność może przynieść wartość dodaną dla firmy i jej klientów, a w efekcie również wymierne korzyści finansowe. Na sam początek warto się zastanowić, gdzie rodzi się innowacyjność? Zgodnie z tym, co powiedział Tim Brown, CEO w IDEO – firma, w której kultura organizacyjna jest oparta o zabawę i możliwość testowania swoich pomysłów, może osiągnąć zdecydowanie większy poziom kreatywności i zaangażowania pracowników w codzienną pracę.

Warto więc rozpocząć budowanie takiego sposobu pracy. Jego istotnym elementem jest tworzenie organizacji, w której pracownicy są niemal nieograniczeni w codziennym wyborze miejsca pracy. Badania pokazują bowiem, że 79 procent pomysłów powstaje poza biurkiem, w wyniku interakcji ze współpracownikami. Niestety wciąż jeszcze w organizacjach popularna jest aranżacja gabinetowa, która hamuje współpracę między działami. Gdy osobom zamkniętym w małych pokojach da się wolną rękę, da się przestrzeń do testowania własnych pomysłów, do niestandardowego myślenia czy w końcu przestrzeń do popełniania błędów – managerowie często obserwują ich większe zaangażowanie, dążenie do rozwijania własnych umiejętności i tym samym tworzy się przestrzeń do budowania kultury innowacji.

Oczywiście organizacje są wspierane przez nowoczesne technologie. Pracodawcy umożliwiają zdalną pracę. Dobre rozwiązania to również współdzielone biurka czy nieograniczone godziny rozpoczęcia i kończenia pracy. Podobno Albert Einstein rozmyślał nad swoją teorią względności podczas jazdy na rowerze, czyli w kompletnie nie biurowym otoczeniu. Zatem nawet wielkie teorie mogą powstawać w dość nieoczekiwanych miejscach, na pewno nie tych, które są dla nas oczywiste na pierwszy rzut oka.

To samo może dotyczyć łączenia kilku generacji pracowników w jednym biurze. Czasami obawiamy się, że może być to nieskuteczne, a co więcej destrukcyjne dla zespołu i jego innowacyjności. Jednak najlepsze pomysły to te, które zgodnie z ideą Design Thinking, powstają, gdy zespoły są jak najbardziej różnorodne, nie tylko pod kątem wiedzy, ale i pod kątem wieku czy doświadczenia życiowego.

Innowacyjność może być również wspierana przez odpowiednio zaaranżowaną przestrzeń pracy. Obecne podejście organizacji do środowiska pracy jako strategicznego narzędzia biznesowego (koncepcja „workplace strategy”) sprawia, że przestrzenie biurowe służą nie tylko zaspokojeniu potrzeb związanych z działalnością operacyjną, lecz przede wszystkim mają zapewnić pracownikom miejsce do twórczej pracy. Dzięki temu firma może zwiększyć rentowność, poprawić wizerunek i pozyskać najbardziej utalentowanych pracowników.

Warszawa, 18 kwietnia 2018 r.

The post Kultura innowacji – Jaki jest klucz do stania się innowacyjną firmą? appeared first on SMART M2.

]]>
Cresa Polska rozszerza usługi na rzecz najemców o strategię środowiska pracy http://smartm2.pl/blog/2018/03/07/the-digital-style-guides/ Wed, 07 Mar 2018 09:08:07 +0000 http://smartm2.pl/?p=5980 Warszawa, Polska (7 marca 2018 r.) – Cresa, największa na świecie firma doradcza na rynku nieruchomości świadcząca usługi agencyjne wyłącznie na rzecz najemców, ogłosiła, że rozszerza swoją ofertę w Polsce o usługi w zakresie strategii środowiska pracy i założyła spółkę SMART M2, stanowiącą część firmy Cresa Polska. “Decyzja o rozszerzeniu oferty firmy to odpowiedź na […]

The post Cresa Polska rozszerza usługi na rzecz najemców o strategię środowiska pracy appeared first on SMART M2.

]]>
Warszawa, Polska (7 marca 2018 r.) – Cresa, największa na świecie firma doradcza na rynku nieruchomości świadcząca usługi agencyjne wyłącznie na rzecz najemców, ogłosiła, że rozszerza swoją ofertę w Polsce o usługi w zakresie strategii środowiska pracy i założyła spółkę SMART M2, stanowiącą część firmy Cresa Polska.

“Decyzja o rozszerzeniu oferty firmy to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na przestrzeń biurową, która wspierałaby strategiczne cele biznesowe firmy i poprawiała efektywność procesów, jednocześnie zwiększając zaangażowanie wszystkich pracowników, w tym kadry menadżerskiej. Nasze nowe usługi obejmują analizę kultury organizacyjnej i komunikacji wewnętrznej, analizę przestrzeni biurowej oraz zarządzanie zmianą. Naszym celem jest uwolnienie potencjału pracowników, przyciągnięcie i zatrzymanie najlepszych talentów oraz podniesienie wartości firmy poprzez ograniczenie kosztów operacyjnych i wzmocnienie relacji interpersonalnych oraz ułatwienie wymiany wiedzy i doświadczeń” – powiedział Piotr Kaszyński, Partner Zarządzający w firmie Cresa Polska.

Firmą SMART M2 pokieruje Wojciech Krupa, wcześniej partner i dyrektor ds. strategii środowiska pracy w firmie AGS. Wojciech aktywnie uczestniczy w działaniach mających na celu popularyzację innowacyjnych rozwiązań w zakresie środowiska pracy. Wojciech jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

“Strategia środowiska pracy nie sprowadza się do zaprojektowania nowoczesnego biura z modnymi meblami i atrakcyjnym układem przestrzennym. To całościowy proces doradczy, który pomaga w harmonijnym połączeniu misji marki, charakteru kultury organizacyjnej oraz wizji pracowników, aby stworzyć inspirujące, przyjazne i efektywne miejsce pracy. Coraz częściej zgłaszają się do nas firmy z różnych sektorów poszukujące specjalistów w zakresie strategii środowiska pracy oraz zarządzania zmianą. Pokazuje to, jak ważne dla najemców są obecnie kwestie optymalizacji powierzchni oraz efektywności procesów w biurze” – powiedział Wojciech Krupa, Partner Zarządzający firmy SMART M2.

The post Cresa Polska rozszerza usługi na rzecz najemców o strategię środowiska pracy appeared first on SMART M2.

]]>