Gdzie chcemy być za parę lat jako firma?

Projektowanie biura nie zawsze musi iść zgodnie z najnowszymi trendami. Co więcej, praca stratega wcale nie polega na tym, aby podążać za nimi. Jednak pewnych zmian nie da się uniknąć: zmienia się rynek, mentalność pracowników, ich potrzeby i spojrzenie na pracę. Przestaje być ona traktowana jedynie jako spełnienie obowiązku, a staje się sposobem na samorealizację – i to jest bardzo dobra wiadomość. Zdarza się jednak, że firmy nie do końca są przygotowane na te zmiany, co sprawia, że biuro traktowane jest wyłącznie jako miejsce wykonywania zleconych zadań. Na drugi plan schodzi ulepszanie miejsca pracy dla obecnych pracowników i poszukiwanych nowych talentów. Nie zawsze to, czego oczekują podwładni, jest brane pod uwagę, a to właśnie oni są jednym z najważniejszych elementów sukcesu organizacji. Dlatego warto ich wysłuchać – być może chcą czegoś więcej niż tylko biurek i paru sal konferencyjnych.

Oczywiście nie każda firma ma mieć hamaki, piłkarzyki czy konsole do gier. Jednak przed przystąpieniem do projektu warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, jak tak naprawdę dziś wygląda praca. Być może okaże się, że to, co jest dostępne w biurze, już nie wystarcza, być może wyzwania, jakie podejmowane są na co dzień przez organizację zmieniły się w ciągu ostatnich lat. Przed podjęciem decyzji dotyczącej projektu warto pomyśleć, jak elastyczne ma być miejsce pracy w perspektywie wielu lat najmu i odpowiedzieć na pytanie: gdzie chcemy być za parę lat jako firma?

Przecież ważnych decyzji, takich jak np. przejęcie innego przedsiębiorstwa, nie podejmuje się bez wcześniejszej analizy. Zgadzam się, że to nie to samo, co wybór i aranżacja biura. Jednak właśnie to biuro powinno być dla organizacji tym, czym salon sprzedażowy w centrum handlowym dla sieci handlowej. To wizytówka, która będzie wpływała na sukces, a ludzie tam pracujący – na dochody organizacji. Przestrzeń źle przemyślana, niedopracowana, nieodpowiednio zaaranżowana i wyposażona będzie działała na niekorzyść firmy. I odwrotnie – biuro spełniające potrzeby pracowników usprawni działanie organizacji.

Autor:
Wojciech Krupa

Warszawa, 25 marca 2019